Jaką pompę ciepła wybrać? - Energo-Optymal

Jaką pompę ciepła wybrać?

W naszym klimacie, ze względu na duże różnice temperatur w ciągu roku, każdy dom, nawet ten najbardziej energooszczędny, potrzebuje ciepła do jego ogrzania. Coraz chętniej także rozglądamy się za rozwiązaniem, które oprócz ogrzania zimą pozwoli nam skorzystać z możliwości chłodzenia latem. Idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z nowoczesnej pompy ciepła, która dam 2 w 1 – grzanie w okresie chłodów i chłodzenie w okresie upalnym Wybór odpowiedniej pompy ciepła nie jest jednak tak prostym zadaniem jakby się z pozoru mogło wydawać.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Pompa ciepła w przeciwieństwie do popularnych kotłów grzewczych, nie wytwarza ciepła, ale pozwala wykorzystać energię nagromadzoną w środowisku naturalnym przy wykorzystaniu znanych nam praw fizyki. Pompa ciepła dzięki zastosowaniu czynnika chłodniczego i sprężarki pochodzące z zewnątrz powietrze o temperaturze na przykład -10°C schładza o kolejne kilka stopni i pozyskaną w ten sposób energią ogrzewa wodę wykorzystywaną w systemie centralnego ogrzewania naszego domu. Oczywiście pompa ciepła do działania potrzebuje zasilania prądem elektrycznym, natomiast ostatecznie bilans i tak wychodzi na plus.

Na rynku obecnie mamy do wyboru wiele pomp ciepła w zależności od wykorzystywanego źródła. Popularnością cieszą się tzw. pompy gruntowe wykorzystujące ciepło z gruntu, gdzie temperatura poniżej 1m głębokości nigdy nie spada poniżej 1°C (przy głębokich odwiertach to stała temperatura ok 10°C). Z biegiem czasu i rozwoju technologii pojawiły się także pompy powietrzne, którymi obecnie bez problemu jesteśmy w stanie ogrzać nasz dom, a ich instalacja jest zazwyczaj nieco prostsza i tańsza od pomp gruntowych.

Jak działa pompa ciepła

Pompa ciepła steruje temperaturą przenosząc ciepło. Występują trzy niezbędne części składowe pompy ciepła: jednostka zewnętrzna (parownik), jednostka(-ki) wewnętrzna(-ne) (skraplacz) oraz czynnik chłodniczy. Czynnik chłodniczy przenosi ciepło podczas cyrkulacji pomiędzy jednostką zewnętrzną i jednostką(-kami) wewnętrzną.

Szczegółowe informacje na temat pomp ciepła i ich rodzajów znajdą Państwo na stronie: https://www.energo-optymal.pl/service/pompy-ciepla/ 

Z chęcią również odpowiemy na wszystkie pytania związane z pompami ciepła, dlatego zapraszamy do kontaktu.

ENERGO-OPTYMAL oferuje kompleksowe usługi związane z projektowaniem, dostawą, montażem, uruchamianiem i serwisem proponowanych systemów klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania i ocieplania budynków. Ponadto firma zajmuje się bardziej specjalistycznymi zagadnieniami, tj. nawilżaniem i osuszaniem przemysłowym, schładzaniem ścieków technologicznych oraz odzyskiwaniem energii cieplnej w celu wykorzystania jej do ogrzewania obiektów lub uzyskiwania c.w.u., a także zastosowaniem kolektorów słonecznych i pomp ciepła.

Jaką pompę ciepła wybrać