Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania?

Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania?

Rosnąca temperatura z roku na rok sprawia, że coraz większa ilość osób decyduje się na zakup klimatyzacji do mieszkania. Niegdyś montowana głównie w biurowcach czy sklepach, dziś widziana w wielu domach.

Mieszkania są często narażone na jeszcze wyższą temperaturę. Zwłaszcza te na wyższych piętrach. Jak wiadomo, ciepło idzie w górę, więc upał towarzyszący mieszkańcom jest często nie do wytrzymania.

Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania? – Od czego zacząć?

Najpierw warto zastanowić się, czego oczekujesz od nowego sprzętu, jak wygląda układ pokoi w mieszkaniu, gdzie chcesz umieścić klimatyzator, itp.

Najprostszym rozwiązaniem jest użycie ściennego klimatyzatora typu Split. Jest to jednostka zewnętrzna, montowana na dworze, oraz wewnętrzna, połączona z drugą przez przewody . Zimne powietrze będzie wydobywać się tylko z jednego miejsca. To rozwiązanie dobre jest dla mniejszych mieszkań, których metraż wynosi ok. 20-30 m².

Teraz załóżmy, że masz mieszkanie 3-pokojowe. Kuchnia z salonem oraz dwie sypialnie. Klimatyzacja typu Split zamontowania w salonie, docierać będzie tylko w miejscu, gdzie jest zamontowana. Jeśli chcemy, żeby zasięg klimatyzatora docierał do większej ilości pomieszczeń, warto zastanowić się nad rozwiązaniem Multisplit. Zawiera on jedną jednostkę zewnętrzną oraz kilka jednostek wewnętrznych. Jest to rozwiązanie bardziej opłacalne, niż zakup kilku systemów klimatyzacji Split.

Co dalej?

Później warto się zastanowić nad mocą urządzenia. Uproszczony wzór jaki można przyjąć to 100kW mocy na każdy metr kwadratowy. Gdyby moc była za mała, klimatyzator nie byłby w stanie wychłodzić całego mieszkania. Natomiast z drugiej strony, gdyby moc była za duża, rachunki za prąd byłyby niepotrzebnie większe.

W tym wzorze nie są brane pod uwagę inne ważne czynniki, takie jak układ ścian, rozmieszczenie okien, ilość pokoi, itp. Lecz dokładnym wyliczeniem zajmą się nasi specjaliści w Energo Optimal.


Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania? – Podsumowując


Klimatyzacja domowa zdecydowanie ułatwia życie – nie tylko schładza powietrze i gwarantuje komfort termiczny, ale także redukuje nadmiar wilgoci, oczyszcza powietrze i wytwarza przyjazny mikroklimat. Chociaż w polskim klimacie zimy bywają długie, a mrozy uciążliwe, to w okresie letnim często dokuczają nam upały przewyższające 30 stopni Celsjusza.


W domach jednorodzinnych i mieszkaniach panują wtedy warunki niesprzyjające komfortowemu wypoczynkowi. Zamiast męczyć się i kupować wiatraki, które nie przynoszą ulgi, warto zamontować system klimatyzacji domowej. Na rynku są dostępne nowoczesne urządzenia zdalnie sterowane i wyposażone w innowacyjne funkcje, np. kontrolę za pomocą Wi-Fi.


Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli wciąż masz wątpliwości, jaka klimatyzacja będzie odpowiednia do Twojego mieszkania, napisz lub zadzwoń. Nasi specjaliści z chęcią Ci doradzą.