Klimatyzacja Kalisz - Montaż Serwis Projektowanie - Energo-Optymal

Pompa ciepła – czy warto? Jakie korzyści ?

Pompa ciepła jest urządzeniem bardzo ekologicznym. Choć nie obejdzie się ona bez stałego źródła zasilania, plusy jej użytkowania przeważają nad tą pozorną w obliczu plusów niedogodnością. Dlaczego? Otóż zużycie energii elektrycznej przez pompy jest mniejsze niż ilość wytworzonego przez nie ciepła. Biorąc pod uwagę ten fakt, eksploatacja tego urządzenia nie jest kosztowna. Obojętnie, czy mówimy o pompie wodnej, gruntowej czy powietrznej. Schemat wygląda w ten sposób, że pompa ciepła, dzięki podłączeniu do prądu, wychwytuje ciepło ze środowiska, a następnie oddaje je… z nawiązką.

Przeliczając to na kilowatogodziny – podczas gdy pobierane jest ciepło o wartości ok. 3,5 kWh, oddane potrafi wynieść nawet 5 kWh, a to wszystko przy zużyciu jedynie 1 kWh prądu! Pompy ciepła są więc bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, jeśli mamy na celu tanie ogrzewanie budynku i chcemy do tego dorzucić ocieplenie wody. Taka pompa, zasadniczo, zabiera ciepło z jednego kawałka przestrzeni, by “przenieść je” do innego. To “przeniesione” ciepło odznacza się nawet wyższą temperaturą niż pierwotnie. Tak właśnie ciepło, które otacza nas w przyrodzie, może wspomóc nas w naszych celach, bez uszczerbku na środowisku. Źródłem ciepła może stać się woda, powietrze lub ziemia.

W aspekcie technologicznym, pompa ciepła jest więc… bez wad. Stanowi rozwiązanie przyjazne dla środowiska, po montażu nie istnieje konieczność obsługi, bardzo rzadko zdarzają się jakiekolwiek awarie. Do ekologiczności dokłada się fakt, że budynek może zapomnieć o kominie. My natomiast nie musimy martwić się, gdzie składować opał. Skoro jednak o opale mowa, koszty palenia węglem potrafią nawet nieco przewyższyć opłaty za “pompowe” ogrzewanie. Czy więc wszystko wygląda tak pięknie? Cóż… jest jeszcze, oczywiście, inny aspekt finansowy. Jeśli chcemy wyposażyć budynek w pompę ciepła, musimy liczyć się z wydatkiem sięgającym co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. W najdroższym wypadku, będzie to nawet kilkadziesiąt tysięcy. Czas zwrotu z takiej inwestycji szacuje się na ok. dekadę. Jeżeli jednak nie ma możliwości doprowadzenia gazociągu, taka inwestycja zdecydowanie opłaci się.